Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 10834054



*

nr 1083 4054


Ingrid Herrlin

(f. 1932), Sverige


Skulptur, Ingrid Herrlin (f. 1932), Päron, keramik, längd: 9 cm


Ingrid Herrlin, svensk keramiker född i 1932 och verksam i Båstad.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2017
kl 20:15:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/1 16:40:04 1      300 kr
16/1 19:59:01 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Ingrid Herrlin

Ingrid Herrlin, svensk keramiker född i 1932 och verksam i Båstad.

Läs mer om Ingrid Herrlin
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ingrid herrlin keramik konsthantverk päron skulptur svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:10
  • 7215 Skulptur
    Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:47
  • 7040 Skulptur/sparb..
    Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:56




Ladda ner broschyr